किन बढ्दैछ बसाइँ सराइ ? यी हुन् १० कारण

  

367B408218B985F-icon.png
577views
AF3362F48A57CD9-Migration final.jpg

काठमाडौं । नेपालमा बसाइँ सराइ तिब्र गतिमा बढिरहेको छ । आधुनिक सेवा सुविधा खोज्दै शहर बजारमा बसाइँ सर्ने धेरै छन् । पछिल्लो समय गाउँहरुमा बाटोघाटो, स्कुल, बोर्डिङ, स्वास्थ्यसंस्था, खाने पानीलगायत सेवा सुविधाहरु पुग्दा पुग्दै पनि शहर पस्ने पनि उत्तिकै देखिन्छन् ।

राष्ट्रिय जनगणना, २०७८ अनुसार पछिल्लो पटक एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा बसाइँ सर्ने कुल जनसंख्या ९३ लाख ४१ हजार ४०८ रहेको छ । मान्छे एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा बसाइँ सर्नुमा प्रमुख १० कारण रहेको जनगणनाको नतिजाले देखाएको छ ।

पछिल्लो जनगणनामा एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा बसाई सर्नुको सबैभन्दा प्रमुख कारण विवाह रहेछ । बसाइँ सराइ गरेका कुल जनसंख्यामध्ये ३८.२ प्रतिशत विवाहका कारण बसाइ सकेका रहेछन् ।

यस्तै, काम-रोजगारी खोज्दै बसाइँ सराइ गर्ने १५.२ प्रतिशत, व्यापार-व्यवसायका सिलसिलामा २.८ प्रतिशत, अध्ययन/तालिमका सिलसिलामा ७.८ प्रतिशत, आश्रित १९.५ प्रतिशत, प्राकृतिक प्रकोप ०.७ प्रतिशत, कृषि ३.९ प्रतिशत, घर फर्किएको ४.१ प्रतिशत र अन्य ६.६ प्रतिशत रहेका छन् । 

बसाइँसराइ गरी आएका पुरुषमध्ये सबैभन्दा बढी ३०.६ प्रतिशत काम/रोजगारीको कारण र महिला ५८.२ प्रतिशत विवाहका कारण रहेको जनगणनाले देखाएको छ ।

जनगणना अनुसार हाल अक्सर बसोबास गरिरहेको गाउँपालिका वा नगरपालिकाबाट अर्को स्थानमा कहिल्यै पनि बसोबास नगरेको व्यक्तिहरु ६८.० प्रतिशत रहेका छन् । जसमध्ये पुरुष ७७.० प्रतिशत र महिला ५९.४ प्रतिशत रहेका छन् । 

कुल जनसंख्याको १०.८ प्रतिशत व्यक्तिहरु पछिल्लो पटक सम्बन्धित जिल्लाको अर्को गाउँपालिका वा नगरपालिकाबाट, १८.२ प्रतिशत जनसंख्या अर्को जिल्लाबाट र ३.१ प्रतिशत व्यक्तिहरु विदेशबाट बसाइँ सरेर हालको स्थानमा बसिरहेको देखिन्छ ।

जनगणना अनुसार पछिल्लो पटक बसाइँ सरेको अवधिको आधारमा हेर्दा बसाइँ सरेका कुल ९३ लाख ४१ हजार ४०८ जना मध्ये सबैभन्दा बढी ३१.८ प्रतिशत व्यक्तिहरुको पछिल्लो पटक बसाइँ सरेको अवधि १०–२४ वर्ष भएको देखिन्छ भने सबैभन्दा कम ३.५ प्रतिशत व्यक्तिहरुको पछिल्लो पटक बसाइँ सरेको अवधि १ वर्ष भन्दा कम छ । 

यस्तै, लैंगिक हिसावले सबैभन्दा बढी २९.१ प्रतिशत पुरुषहरु र ३३.३ प्रतिशत महिलाहरुको पछिल्लो पटक बसाइँ सरेको अवधि १०–२४ वर्ष भएको छ । पछिल्लो पटक बसाइँ सरेको अवधि ५० वर्षभन्दा बढी हुने व्यक्तिहरु ४.० प्रतिशत रहेका छन् ।

स्वदेशी सिमेन्टको खपत बढाउन सडक निर्माणमा ढलान प्रविधि अवलम्बन गरिने

नयाँ शहर निर्माण र शहरी पूर्वाधार विकास गर्न साढे ११ अर्ब बजेट बिनियोजन

जग्गाको कित्ताकाट फुकुवा गर्ने बजेटमा घोषणा, मूल्यांकनमा कडाई गर्ने संकेत

अर्थमन्त्री प्रकाशशरण महतले ल्याए १७ खर्ब ५१ अर्ब ३१ करोडको बजेट

आर्थिक सर्वेक्षण भन्छ– देशभर ४४ नयाँ सहरको पूर्वाधार निर्माण सुरु भइसक्यो

जनता आवास कार्यक्रमः साढे १९ हजार आवास इकाइ निर्माणको चरणमा

भैंसेपाटीमा मन्त्री निवास ९० प्रतिशत निर्माण सम्पन्‍न

धरहराभन्दा अग्लो बनाइँदै 'काठमाडौं भ्यु टावर', १४ तला थपेर २६ तले बनाउने तयारी

5F874D1CEBB7C82-Dhankuta-final.jpg

रित्तिंदै पहाड, तराईमा उकुसमुकुस

FE3E30D8F7AED01-1680686986-IGb6E.jpg

नारायणी किनारमा खुल्यो सामुद्रिक किनारको झल्को दिने रिसोर्ट

56E459679C1EB83-Home-final-2.jpg

विश्‍वकै पहिलो थ्रीडी प्रिन्टेड नेट–शून्य घर