वातावरणमैत्री र किफायती उर्जा सामाग्रीबाट घर बनाउनेलाई नबिलले बेसरेटमा १% प्रिमियममै कर्जा दिने

नबिलको ‘दिगो घरकर्जा’ वातावरणमैत्री तथा किफायती ऊर्जा सामाग्रीहरू प्रयोग गरी घर निर्माण गर्न चाहने ग्राहकहरूलाई लक्षित गरिएको छ ।

367B408218B985F-icon.png
549views
9F688261AF95EF1-nabil-bank.jpg

काठमाडौं । विश्‍व वातावरण दिवसको अवसर पारेर नबिल बैंकले दिगो घरकर्जा योजना सार्वजनिक गरेको छ ।

नबिलको केन्द्रीय कार्यालयमा एक कार्यक्रम आयोजना गरी बैंकका सञ्‍चालक समिति अध्यक्ष उपेन्द्रप्रसाद पौड्यालले दिगो घरकर्जा योजनाको सुरु गरे । नबिल बैंकले दिगो बैंकिङको अवधारणामा काम गर्दै आएको र यस कर्जाले दिगो विकासमा सर्वसाधारणको पहुँच पुर्याउने उनको विश्‍वास छ । 

नबिलको ‘दिगो घरकर्जा’ वातावरणमैत्री तथा किफायती ऊर्जा सामाग्रीहरू प्रयोग गरी घर निर्माण गर्न चाहने ग्राहकहरूलाई लक्षित गरिएको छ । यस स्किमले देशको आवास निर्माण क्षेत्रभित्र वातावरण मैत्री र सामाजिक रूपमा जिम्मेवार अभ्यासहरू प्रबद्र्धन गर्ने विश्वास बैंकले लिएको छ । 

बैंकले सुरुवात गरेको नबिल दिगो घरकर्जा योजनामा ग्राहकहरुले बैंकको आधारदर (बेसरेट)मा मात्र १ प्रतिशत प्रिमियम थपेर घरकर्जा प्राप्त गर्न सक्नेछन् । स्थिर ब्याजदर (फिक्सरेट)मा घरकर्जा लिन चाहने ग्राहकहरुले सात वर्षसम्मको लागि वार्षिक १०.४९ प्रतिशत ब्याजदरमै प्राप्त गर्न सक्ने बैंकले जनाएको छ ।  

सात वर्षभन्दा बढी अवधि भएको स्थिर ब्याजदर चाहने ग्राहकहरुले सात वर्षसम्मको लागि वार्षिक १०.४९ प्रतिशत र सात वर्षपछि बाँकी अवधिका लागि सात वर्षपछिकै बेसरेटमा १.५ प्रतिशत प्रिमियम जोडेर हुने ब्याजदरमा कर्जा प्राप्त गर्न सक्ने बैंकले जनाएको छ । 

यो स्किमअन्तर्गत ग्राहकले १ वर्षलाई दुई लाखसम्मको निःशुल्क क्रेडिट कार्ड पनि उपलब्ध हुने बैंकले जनाएको छ । कर्जालाई ग्राहकले सरल मासिक किस्तामा अधिकतम २० वर्षसम्ममा चुक्ता गर्न सकिने छ । 

यो कर्जा योजना बैंकको कुनै पनि शाखाबाट प्राप्त गर्न सकिने बताइएको छ । यो कर्जा प्राप्त गर्नका लागि ग्राहकले निर्माण हुन गई रहेको घरको हकमा घरको नक्सा पास पेस गर्नुपर्ने  बैंकले जारी गरेको हुनुपर्नेछ ।

नक्सामा वर्षाको पानी संकलन र संरक्षण गर्ने प्रविधि, फोहर व्यवस्थापन गर्ने प्रविधि तथा किफायती ऊर्जा सामाग्रीहरू जस्तै सीएफएल, एलइडी लाइटहरूको प्रयोग, सोलार प्रविधिबाट पानी तताउने र किफायती बिजुलीको प्रयोग गरी खाना पकाउने प्रविधि जस्तै इन्डक्सन कुकिङ आदि प्रविधिहरू समावेश भएको हुनुपर्ने छ । 

दिगो आवासमा लगानी गर्न चाहने ग्राहकहरूलाई सस्तो ब्याजदर र सेवा शुल्कमा कर्जा प्रवाह गरीद समाजमा वातावरणमैत्री अभ्यासहरू अपनाउन प्रोत्साहन गर्ने बैंकको ठहर छ ।

बैंकका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत (सिइओ) ज्ञानेन्द्रप्रसाद ढुंगानाले नबिल बैकले दिगो बैंकिङ क्षेत्रमा गरेका विभिन्‍न कार्यहरूको बारेमा जानकारी गराएका थिए । 

बैकका वरिष्ठ नायब कार्यकारी अधिकृत सुजितकुमार शाक्यले नबिल दिगो घर कर्जा एउटा सुरुवाती प्रयास भएपनि यसले समाजमा पार्ने सकारात्मक असर तथा महत्वका बारेमा आफ्नो धारण राखेका थिए । उनले नबिलले ल्याएको यस कर्जाले सहुलियत दरमा कर्जा प्रवाह गरी यसले दिगो विकासमा टेवा पुर्याउने विश्‍वास व्यक्त गरेका थिए । 

यो कर्जा वातावरणमैत्री तथा किफायती ऊर्जा सामाग्रीहरू प्रयोग गरेर नयाँ घर निर्माण गर्न वा निर्माण भइसकेको घर खरिद गर्न लिन सकिने छ । साथै, अन्य वित्तीय संस्थाबाट कर्जा लिइ वातावरणमैत्री तथा किफायती ऊर्जा सामाग्रीहरू प्रयोग गरी निर्माण भइसकेको घरको कर्जा स्वाप गर्न पनि सकिने छ ।

नबिल बैंकबाट घरकर्जा उपयोग गरिरहेका ग्राहकहरूले निर्माण भइसकेको घरमा वातावरणमैत्री तथा किफायती ऊर्जा प्रविधि जडान गरी घरको मर्मत सम्भार गर्न थप कर्जा चाहिएमा पनि प्राप्त गर्न सक्ने बैंकको भनाइ छ । 

न्यूनतम कर्जा सीमा ७ लाख र अधिकतम सीमा ५ करोड रुपैयाँ रहेको छ ।

सोह्रौं योजनाको लक्ष्यः योजनाबद्ध, दिगो र उत्थानशील शहरीकरण

जेठमा ३० युनिट अपार्टमेन्ट किनबेच

बागमती प्रदेशको बजेटः 'बृहत हेटौंडा सहर' बनाउन सम्भाव्यता अध्ययन गरिने

घरजग्गा किनबेचसँगै कित्ताकाट पनि बढ्यो, जेठमा एक लाख ६५ हजार कित्ताकाट

जेठमा दुई वर्षयताकै उच्च घरजग्गा कारोबार, कर्जामा खुकुलो नीतिको प्रभाव

काठमाडौंलाई ‘ओपन एन्ड लाइभ म्युजियम’ र ‘क्रियटिभ सिटी’का रुपमा विकास गरिने

औद्योगिक सहर वीरगञ्‍जमा अपार्टमेन्ट कल्चर हुर्कन नपाउँदै मन्दीको मारमा

सिमरामा खुल्यो देशकै पहिलो ग्रेनाइट उद्योग

82C14FCC692F873-NRB-Press-meet-1024x683.jpg

दर्तावाल रियल इस्टेट कम्पनीहरुले लिने ऋणको जोखिमभार १०० प्रतिशतमा झारियो

20A965574634631-nrb.png

पहिलो आवासीय घर किन्‍नेले दुई करोडसम्म कर्जा पाउने, जोखिमभार पनि पुनरावलोकन हुने

F7483CC03A7FBE5-C872D4EAE692774-55450BF936192D3-ghar-jaga.jpg

बढ्दो तरलता र घट्दो ब्याजले घरजग्गामा कर्जा प्रवाह बढ्दै, जेठमा ५ अर्ब थपियो